skip to Main Content
(0312) 484 21 71 info@intecro.com.tr

6. TÜRKİYE ROBOTBİLİM KONFERANSI

TORK 2021 – 26 – 28 Temmuz 2021

Zaman: 26 Temmuz – 2. Seans (13:30 – 15:30)

Konuşmacılar:
• A. Ali Şen, Intecro Robotik
• A. Can Tunçelli, Bilko
• Babak Naseri, Intecro Robotik
• Oğuz Dilmaç, Bilko
• Fatih Kaan Akkuş, Bilko
• Yusuf Gürel, Bilko

İçerik: Bu çalıştayın amacı, yerli endüstriyel robotun tasarımı ve kontrolü konusunda yapılan Ar-Ge çalışmaları ve elde edilen teknolojik kazanımların paylaşımını sağlamaktır.

Çalıştay Programı:

ZamanKonuKonuşmacı
13:30-14:00Açılış KonuşmasıA. Ali Şen, Intecro Robotik
A. Can Tunçelli, Bilko
14:00-14:40Yerli Endüstriyel Robot AR-Ge Çalışmaları ve TasarımıBabak Naseri, Intecro Robotik
14:40-15:20Yerli Endüstriyel Robot AR-Ge Çalışmaları ve KontrolüOğuz Dilmaç, Bilko
Fatih Kaan Akkuş, Bilko
Yusuf Gürel, Bilko
15:20-15:30Soru Cevap

Katılım
TORK2021’e katılım ücretsizdir. Aşağıdaki linke tıklayıp formu doldurarak katılım sağlayabilirsiniz.
Katılım Linki: https://tork2021.iyte.edu.tr/en/registration-form/
TORK2021 online olarak Microsoft Teams üzerinden yapılacaktır.

Açılış Konuşması
A. Ali Şen (Intecro Robotik) ve A. Can Tunçelli (Bilko)

Özetçe: Intecro Robotik ve Bilko Şirket tanıtımları gerçekleştirilecek olup, Yerli Altı Eksen Endüstriyel Robot projesinin başlatılma hikayesi, proje hedefleri, proje ile kat edilen yol, projenin uygulama alanları ve ileriye yönelik yapılacak çalışmalar aktarılacaktır.

A. Ali Şen
Intecro Robotik, CEO
Elektrik Mühendisi
Şeyhler Mah. No:80, 06750 Akyurt/Ankara
E-posta: ali.sen@intecro.com.tr
Telefon: +90 (312) 484 21 71
https://intecro.com.tr/tr/

He holds a bachelor’s degree from KOU School of Electrical Engineering. A.Ali ŞEN also completed Marmara University Mecatronics Programs in 2007. Between the years 2006 and 2008, he attended Siemens Academy Industrial Automation, Machinery, Robotics and Business Management Certificate Programs. During his career he took several management positions in Genesis Automation, Otes Electronics. And also he worked as a academician in NanoMedicine & Advanced Technology Research Center at Gazi University. ( Responsible for Robotics & Mechatronics Laboratory ) In December 2010 A.Ali ŞEN decided to start his own business and cofounded “Intecro Robotics A.Ş”, which is one of the most respected Industrial Robotics, Machine and Industrial Technology companies in Turkey.

Sen worked in the occupational health research commission of The Grand National Assembly of Turkey. He mentioned the positive effects of mechanization on worker health for the first time in this commission. Following this study, machinery and automation solutions were published for the first time as a state report. (2008-2010) And also Sen participated in state workshops in ministry of industry and technlogy , ministry of development and ministry of defense Sen has made a job description of the robotics operator for the first time in Turkey. Furthermore, he is vice president of ROBODER (Robotics and High-Tech Manufacturing System Integrators Association) association. This definition was accepted as the national occupational standards by the relevant institutions and ministries of the Republic of Turkey.

Beyond his keynote speaker and career consultant , he is also Instructor of “Robotics, Digital Transformation, Future Technologies, Learning, Innovation, Entrepreneurship” in Robot Terbiyecisi Program in Egitisim Club. SEN is mentor many technologists and technology teachers within the scope of the techno-frig project.

Dr. Ahmet Can Tunçelli
Bilko Bilgisayar Otomasyon ve Kontrol AŞ, Ar-Ge yöneticisi
Dr Bilgisayar Mühendisi
Perpa Ticaret Merkezi B-Blok Kat:11 No:1740, 34384 Şişli İstanbul
E-posta: ctuncelli@bilko.com.tr
Telefon: +90 212 320 1383
https://www.bilko-automation.com

1961 İstanbul doğumlu olan Dr. Can, 1980’de Galatasaray Lisesini bitirmiştir. 1986 yılında EPFL’den (Lozan, İsviçre) bilgisayar mühendisliği lisansını almıştır. 1986-1992 yılları arası aynı okulun Otomatik Kontrol Enstitusünde hidrolik ve elektrik tahrikli hızlı eksenlere sahip mekanik sistemler, robotlar ve servo sürücüler için autotuning özellikleri olan kontrol algoritmaları ve donanımlar geliştirmiştir. 1992 yılında bu alanda aynı enstitüden doktorasını almıştır. 1992-1997 yılları arası sac işleme makineleri için kontrol sistemleri üreten Cybelec SA (İsviçre) firmasında ARGE yöneticisi olarak çalışmış ve büküm presleri için özel kontrol sistemleri geliştirmiştir. 1997 yılında İstanbul’da Bilko şirketini ARGE çalışmaları için aktif hale getirmiştir. Bilko’daki ekip çalışmalarıyla 2002 ylında LYNCA-CNC markasıyla yerli modern bir CNC kontrol sistemi, LYNCAD markasıyla CAD/CAM yazılımları geliştirmiştir. Son 25 yılda yurdumuzda gelişen saç işleme makineleri sektörüne katkıları olmuştur. Bilko bünyesindeki çalışmalarına yurdumuzda CNC kontrol sistemleri üretimi, çeşitli sektörlerde uygulamaları ve yurtdışına kontrol sistemleri donanım ve yazılım aksamı ihracatıyla devam eden Dr. Ahmet Can Tunçelli İsviçre’de yaşamakta, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yerli Endüstriyel Robotun AR-Ge Çalışmaları ve Tasarımı
Dr. Babak Naseri

Özetçe: Endüstriyel robotların kullanımın amacı, üretim maliyetlerini düşürürken üretkenliği ve üretim kalitesini arttırmak, ayrıca yapılması zor, insana fiziksel olarak zarar veren yorucu işlerde, sağlıksız ve bulunulması sakıncalı (radyoaktif ortamlar, kimyasal madde, yüksek ısı, yüksek gürültü, titreşim, vb. bulunan) ortamlarda insan gücü yerine robot kullanmaktır.

Günümüzde robotlar, endüstride kaynak ve kesme uygulamaları vb. birçok uygulamada kullanılmaktadır. Bu çalışmada, sanayiye yüksek teknoloji çözümü üreten 2 firmanın ortaklığı ile 6 eksen endüstriyel robot geliştirilmiştir. 6 eksen endüstriyel robot’un Ar-Ge çalışmaları Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından, “TÜBİTAK Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı” kapsamında desteklenmiştir. Proje kapsamında, robot kontrolcü, gömülü yazılım, kinematik ve dinamik unsurlar, kullanıcı dostu arayüz ve veri toplama kartları geliştirilmiştir. Endüstriyel robotun dinamiği, tasarımı ve imalatı Intecro tarafından yapılmıştır. Robot yazılımı, veri toplama kartları ve kontrolü Bilko tarafından gerçekleştirilmiştir. 6 eksen endüstriyel robotun kinematik ve dinamik modellemesi, dinamik ve yapısal analizleri yapılmıştır. Yapılan analizlere göre robotun mekanik tasarımı, elektronik tasarımı, imalatı ve testleri gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen robotun taşıma kapasitesi 10 kg, maksimum erişimi 2020 mm ve tekrarlanabilirliği ±0.01mm’dir. Bu çalıştayda robotun tasarım, analiz, kinematik ve dinamik hesaplamaları ve gerçekleştirilen test çalışmaları hakkında bilgi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirilecektir.

Dr. Babak Naseri
Intecro Robotik, Robotik Takım Lideri & Ar-Ge Mühendisi
Ph. D. Makine Mühendisi
Şeyhler Mah. No:80, 06750 Akyurt/Ankara
E-posta: babak.naseri@intecro.com.tr
Telefon: +90 (312) 484 21 71
https://intecro.com.tr/tr/

Dr. Babak Naseri lisans derecesini Tabriz Azad Üniversitesi Makine Mühendisliği Anabilim Dalında almıştır. 2011 yılında Türkiye’ye gelerek yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Gazi Üniversitesi makine mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Dr. Naseri, 2019 yılından beri INTECRO robotik firmasında AR-GE mühendisi olarak robotik sistemlerin üzerinde araştırmalarına ve geliştirmelerine devam etmektedir. Araştırma alanları arasında robotik, çoklu robot etkileşimi, Empedans kontrolü, kapalı kinematik, sistem dinamiği, redundancy ve kontrolcü tasarımı bulunmaktadır.

Yerli Endüstriyel Robotun AR-Ge Çalışmaları ve Kontrolü
Oğuz Dilmaç, Fatih Kaan Akkuş ve Yusuf Gürel

Özetçe: Bilko’nun uzun geçmişe dayanan, real time hareket kontrolü ve makine kumandası tecrübesi bulunmaktadır. Intecro ile birlikte Teydeb arge projesi çerçevesinde geliştirilen endüstriyel robot ile bu tecrübesini endüstriyel robot kontrolüne aktarma fırsatı yakalamıştır. Projede haberleşme temeli olarak EtherCAT ve CANbus endüstriyel bus yapıları kullanılmıştır. Bu sayede çok yüksek sayıda harici eksen (Interpole hareket edebilen) ve giriş çıkış bağlantısı kullanılabilmesi mümkün olmuştur. Ayrıca kaynak makinesi gibi uygulamaya özel çevre birimler ile kolaylıkla haberleşme sağlanabilmektedir. Proje çerçevesinde G/Ç erişimi ve gerektiğinde hidrolik ve analog eksen kontrolü için destek verecek şekilde modüler yapıda bir G/Ç kartı tasarlanmıştır. Robotun programlanması için ise Intecro ile piyasadaki önde gelen robot üreticilerinin programlama dilleri incelenmiş ve güçlü yönlerinden esinlenerek java script temelli yeni bir dil geliştirilmiştir. Dilin Java script temelli olmasının hem yeni başlayan birinin öğrenme sürecini hızlandırması, hem de akademik uygulamalar için harici açık kaynak algoritmaların kolay entegrasyonu gibi avantajları bulunmaktadır. Geliştirilen kullanıcı arayüzünde real time 3D robot görüntülenmesini de destekleyecek şekilde, java script tabanlı web teknolojileri kullanılmıştır. Esnek yapısı sayesinde robot ile ilgili birçok bilgi harici uygulamalar ile ethernet üzerinden paylaşılmış ve örnek bir uygulama olarak artırılmış gerçeklik entegrasyonu sağlanmıştır. Bu çalıştayda robotun haberleşme yapısı, veri toplama kartları, robot programlama dili ve robot kontrol arayüzleri üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirilecektir.

Oğuz Dilmaç
Bilko Bilgisayar Otomasyon ve Kontrol AŞ, Ar-Ge Yöneticisi
Yüksek Bilgisayar Mühendisi
Perpa Ticaret Merkezi B-Blok Kat:11 No:1740, 34384 Şişli İstanbul
E-posta: odilmac@bilko.com.tr
Telefon: +90 212 320 1383
https://www.bilko-automation.com

Lisans derecesini 1999 yılında İstanbul Teknik üniversitesi Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalında alan Oğuz Dilmaç, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde 2003 yılında tamamlamıştır. İş hayatına 1999 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Belbim’de Personel Takip sistemleri için grafik arabirim ve elektronik kart FW geliştirme ile başlamıştır. 2000 yılının sonunda Bilko ailesine katılmış ve makine kontrolü projeleri çerçevesinde realtime haberleşme ve hareket konrolü sistemleri üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir. İlgi alanları arasında, endüstriyel haberleşme sistemleri, real time işletim sistemleri ve sac işleme teknolojileri uygulamaları (lazer, plazma, punch vs) sayılabilir. Halen Bilko’da Arge bölümü yöneticiliği yapmakta olan Oğuz Dilmaç evli ve 3 çocuk babasıdır.

Fatih Kaan Akkuş
Bilko Bilgisayar Otomasyon ve Kontrol AŞ, Ar-Ge Mühendisi
Kontrol ve Otomasyon Mühendisi
Perpa Ticaret Merkezi B-Blok Kat:11 No:1740, 34384 Şişli İstanbul
E-posta: fkakkus@bilko.com.tr
Telefon: +90 212 320 1383
https://www.bilko-automation.com

Fatih Kaan Akkuş, lisans derecesini Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Anabilim Dalında 2018 yılında almıştır. Yüksek öğrenimine ise Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünde devam etmektedir. 2018 yılından bu yana Bilko Bilgisayar Otomasyon ve Kontrol AŞ firmasının AR-GE departmanında çalışmalarına devam etmektedir. Çalışma ve ilgi alanları arasında otomatik kontrol, robotik, nümerik kontrol, endüstriyel uygulamalar ve web tabanlı endüstriyel uygulamalar yer almaktadır.

Yusuf Gürel
Bilko Bilgisayar Otomasyon ve Kontrol AŞ, Ar-Ge Mühendisi
Elektrik Mühendisi
Perpa Ticaret Merkezi B-Blok Kat:11 No:1740, 34384 Şişli İstanbul
E-posta: ygurel@bilko.com.tr
Telefon: +90 212 320 1383
https://www.bilko-automation.com

Yusuf Gürel, lisans derecesini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Anabilim Dalında 2017 yılında almıştır. Lisansüstü öğrenimine ise Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği bölümünde devam etmektedir. 2016 yılından bu yana Bilko Bilgisayar Otomasyon ve Kontrol AŞ firmasının AR-GE departmanında çalışmalarına devam etmektedir. Çalışma ve ilgi alanları arasında otomatik kontrol, gömülü sistemler, gerçek zamanlı sistemler, dijital sinyal işleme, donanım geliştirme, yapay zeka sistemleri yer almaktadır.

Back To Top